Trójczynnikowa koncepcja miłości Roberta Sternberga.

Psychologia miłości to temat żywo badany od lat, dzisiejszym postem zaczynam serię o miłości. Będę przybliżać Wam wybrane teorie psychologiczne. Na wstępie zaznaczam, że moje zdanie przedstawię przy okazji ostatniego posta z tej serii.

Sternberg wyróżnił trzy składniki miłości: namiętność, intymność (bliskość), zaangażowanie. Te składowe w  różnych relacjach mogę występować w innym natężeniu i tworzyć wiele rodzajów miłości (np. miłość pusta – gdy doświadczamy jednej składowej lub pełną – kiedy składają się na nią wszystkie trzy).
W ostatnich latach zwrócono uwagę na neurofizjologiczne powiązania tych trzech składowych. Namiętność wiąże się z wydzielaniem dopaminy, a intymność oksytocyny.
Namiętność– pochodna motywacyjnego zaangażowania w relację w towarzystwie połączenia z partnerem/partnerką. Towarzyszą jej silne emocje i pobudzenie organizmu. Charakteryzuje ją duża dynamika, szybko osiąga maksimum ale równie szybko opada. Często wiąże się ją z potrzebami seksualnymi, ale osoby aseksualne również ją odczuwają. Obecnie namiętność jest podstawą relacji intymnej.
Intymność- pragnienie troski o dobro partnera, szczęście w obecności partnera, rozumienie, dzielenie się przeżyciami, wymiana osobistych informacji. Dynamika zależy od umiejętności komunikowania się w związku, łagodnie rośnie, ale i łagodnie opada. Duże znaczenie dla rozwoju tej składowej miłości ma doświadczenie emocjonalne pochodzące z okresu dzieciństwa. Intymność mocno koreluje z relacją matki z dzieckiem. Ludzie często reagują na kochaną osobę, jak w dzieciństwie na matkę. Gdy opiekun uniemożliwia rozwój, mogą pojawiać się problemy z rozwijaniem tej składowej w życiu dorosłym.
Zaangażowanie(zobowiązanie)- świadome decyzje pozwalające utrzymać związek, decyzje dotyczące jego przyszłości. Czynnik ten poddaje się kontroli i jest najbardziej stabilny. Wysiłki wkładane w  podtrzymywanie relacji sprawiają, że z czasem utrzymuje się ona sama. Analizy (Aron, Westbay 1996) wykazały, że zaangażowanie jest bliskie z: oddaniem się, poświęceniem, oraz odpowiedzialnością.

Wariant dynamiczny modelu miłości Sterneberga według B. Wojciszke, 2010 (modyfikacja J. A. Kowalski, 2011)

Badania (Wojciszke 2010) pokazują, że „zachodnia miłość” zaczyna się od namiętności, a dopiero później dochodzą inne składowe. Z drugiej strony widać także zmianę, wraz z wiekiem, później ważniejsza staje się bliskość i zaangażowanie.
Czytałam również ciekawe badania, z których wynikało, że relacje z matką istotnie wpływają na trwałość relacji i poziom intymności. Badania te potwierdzały, że bliskość  i kontakty z matką stają się prototypem relacji nawiązywanych przez całe życie. Celem badań było dowiedzeniem się dlaczego ludzie wybierają samotne życie i nie decydują się na założenie rodziny.

Składowe są w dużym stopniu niezależne możemy wybierać i dobierać je tak by było nam dobrze. Jednak to wszystkie trzy tworzą miłość pełną. Miłość nie jest zjawiskiem prostym, budzi w  niektórych lęk, aby była trwała trzeba być rozwiniętym na wielu płaszczyznach. Zaburzenia emocjonalne i zaburzone kontakty z rodzicami utrudniają jej budowanie, ale nikogo nie skreślają.

BIBLIOGRAFIA:
OLESIŃSKI, P. (2013). Rozwojowe ujęcie Trójczynnikowej Teorii Miłości Sternberga – trójwarstwowa miłość.
CZYŻOWSKA, D., & GURBA, E. (2016). Bliskość w relacjach z rodzicami a przywiązanie i poziom intymności doświadczane przez młodych dorosłych.
Komentarze
Klaudia Nowosad
Wszystko pięknie opisane!
Olga Kłos
Bardzo ciekawa koncepcja, przyznam, że nie znałam wcześniej takiego punktu widzenia na miłość.
Agssymi
Intymność w związku jest bardzo ważna :) Ufanie sobie i mówienie swoich często krępujących tajemnic to jest to! Super napisane <3
Objawy Niche
Pięknie napisane najpierw namiętność a poNiej zaangażowanie mizerne trzeba dbać o miłość bo jest ulotna
marrstyle
ciekawe ;)
Kamila / Z naciskiem na szczęście
No zyczę Ci abyś zatrzymała się na tym zakochaniu, to zdecydowanie najlepszy okres!
Granivera
Ciekawa teoria. ja zawsze uważam,ze Ci którzy nie ułożyli sobie życia nie mieli z kim... Zabrakło im szczęścia...
melodylaniella
Jak to ciekawie opisane! Extra!
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Nazywam się Natalia Sochacka i jestem blogerką. Piszę o komunikacji, rozwoju osobistym i instagram marketingu. Moją misją jest wyposażyć kobiety w kompetencje i narzędzia, które pozwalają śmiało iść przez życie i budować własną markę. Pani Sukienka to przestrzeń dla kobiet, które chcą się rozwijać, przekraczać swoje granice i dążyć do wyznaczonych sobie celów.
instagram panisukienka