LGBT i inne literki :)

LGBTQAIP+

Cześć 🙂
Kiedy nie zajmowałam się tematem seksualności nie zdawałam sobie do końca sprawy o, co chodzi ze skrótem LGBT i dlaczego pojawiają się tam nowe literki.
Nigdy nie interesowało mnie, co znaczą literki i dlaczego ktoś dopisuje plus na końcu. Na swoim przykładzie wiem, że wiedza ta zmienia odbiór, inaczej się czyta, inaczej się myśli… Edukacji Seksualnej w Polskich szkołach nie ma, więc spróbuję stworzyć jakieś podstawy tutaj 🙂  Zaczynamy
Każda literka ma swoje źródło w nazwie jakiejś orientacji lub tożsamości płciowej. Termin LGBT powstał w latach 60 w Stanach Zjednoczonych, popularność zyskał w latach 90.
Ruch LGBT powstał w Holandii, symbolem ruchu jest sześciokolorowa tęcza.

Doesn't matter if you're gay, straight, bi or alien, love is love, ❤ Ig: @simgekocakanat
Używanie terminu LGBT+ jest ważne, ponieważ określa konkretną grupę mniejszościową, której postulaty i problemy są istotne. Nazwy są dla ludzi czym naturalnym, ponieważ pokazują, że coś istnieje, tak jak imiona określają to kim jesteśmy, tak termin LGBTQAIP+ pokazuje, że ludzie są różni i, że istnieje wiele rodzajów miłości.

L- Lesbijki, kobiety kochające kobiety.

G- Geje, mężczyźni kochający mężczyzn.

B- Osoby Biseksualne, kochające i mężczyzn i kobiety.

T- Osoby Transpłciowe, czyli takie, które po narodzinach przyporządkowano do innej płci niż ta, z którą się identyfikują.

Q-Qeer, osoby, które nie identyfikują się z jedną kategorią lub uważają, że są pomiędzy kategoriami.

A- Osoby Aseksualne, osoby dla których element seksualny nie jest kluczowy w budowaniu relacji.

I- Osoby Interpłciowe, urodzone w ciele, które ma i męskie, i żeńskie cechy biologiczne

P- Osoby Panseksualne, nie zwracają uwagi na cechy płci drugiej osoby. Mogą wchodzić w relacje miłosne/seksualne z kobietami, mężczyznami, osobami transpłciowymi, qeer.

+ dopisujemy, żeby pamiętać o wszystkich osobach, które nie mieszczą się w poprzednich kategoriach. 

Można się spotkać także ze zmianami w rozwinięciach niektórych liter.
Powyższe zaczerpnęłam z książki #SEXEDPL, uważam, że jest to najlepsze znane mi rozwinięcie. Wyjaśnia wszystko w krótki i przystępny sposób.
Q- Questioning, osoby poszukujące, niepewne swojej orientacji seksualnej.
A- Allies, określa sprzymierzeńców w walce z homofobią.
P- Polyamory, osoby, które wchodzą w związek miłosny (seks nie gra głównej roli) z więcej niż jedną osobą w tym samym czasie.

The Ultimate LGBTQ Flag Guide

Możemy używać skrótu, który najbardziej nam odpowiada LGBT, LGBTQ… ważne jest, żeby pamiętać o plusie na końcu. Dzięki temu zawieramy w swoim myśleniu całą społeczność.
Jeśli temat Was zainteresuje, możemy przyjrzeć się każdej orientacji/tożsamości oddzielnie.

MIŁEGO DNIA 🙂
Natalia

Źródła:
,,#SEXEDPL”
,,Kampania Przeciw Homofobii ,,Tęcza pod lupą”
Queer.pl
Pinterest

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która rozpocznie dyskusję.
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Nazywam się Natalia Sochacka i jestem blogerką. Piszę o komunikacji, rozwoju osobistym i instagram marketingu. Moją misją jest wyposażyć kobiety w kompetencje i narzędzia, które pozwalają śmiało iść przez życie i budować własną markę. Pani Sukienka to przestrzeń dla kobiet, które chcą się rozwijać, przekraczać swoje granice i dążyć do wyznaczonych sobie celów.
instagram panisukienka