Krwawię, umieram… czyli dojrzewanie dziewcząt na wesoło

Cześć!
Dzisiaj pora na trudny post, ale jak potrzebny, wiem, że na świecie jest mnóstwo dziewczynek, z którymi nikt nie porozmawiał o dojrzewaniu, a nawet o miesiączce. Nie wiecie, co im powiedzieć? Czytajcie i czerpcie z tego jak najwięcej wiedzy.

Po pierwsze DOJRZEWANIE i DORASTANIE to nie synonimy. Mówiąc o dojrzewaniu bierzmy pod uwagę głównie aspekt biologiczny.

Warto wiedzieć, że kluczową rolę w dojrzewaniu zajmuje SKOK POKWITANIOWY. Jest to moment, w którym ciało dziewczynki zmienia się w ciało kobiety pod względem wizualnym (ale nie tylko). Zmiany zachodzą z różną intensywnością, a (ukryte) zmiany hormonalne zaczynają się rok/dwa lata wcześniej.

Wiemy już CO. Ale KIEDY?

Obecnie u dziewczynek dojrzewanie rozpoczyna się około 10-13 roku życia.
Zaczyna się szybciej niż u chłopców stąd powszechne przekonanie, że dziewczynki są bardziej „dojrzałe” od chłopców w tym samym wieku.

JAKIE ZMIANY?

Do 15/16 roku życia ilość tkanki tłuszczowej w ciele dziewcząt jest dwukrotnie większa (na brzuchu, ramionach, biodrach) względem chłopców. Warto pamiętać, że to wynik dojrzewania,a nie złej diety. Jest to jeden z powodów powszechnych głodówek w tym wieku.

Rozwija się owłosienie.

Pojawia się zwiększone wydzielanie potu

Rozpoczyna się miesiączka.

Dojrzewanie płciowe niesie za sobą mnóstwo konsekwencji psychologicznych: słabną więzi z rodzicami, zadaniem rozwojowym jest uzyskanie autonomii i zbudowanie tożsamości… emocje są bardzo chwiejne, podejmowanie decyzji jest dużo trudniejsze niż w dorosłym życiu. W następnym poście z serii #SEXED pogadamy o dojrzewaniu chłopców, a później przejdziemy przez wszystkie aspekty psychologiczne. 🙂

Komentarze
Monika Kilijańska
Ostatnio oglądałam horror na podstawie książki Kinga "Carrie". Trzeba mówić, bo to się źle może skończyć dla psychiki dziewczynki.
Idealna
Heheh :) Śmieszne, ale trochę prawdziwe :P
Ewa
Ważny i piękny etap w życiu każdej dziewczynki :)
Caroline Softfashion
Zabawny i jednocześnie ciekawy tekst :) Krótko, ale bardzo na temat. Podoba mi się :)
Olga
Chwytliwy tytuł :)
Bea
Aż się cieszę, że to już za mną :D
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Nazywam się Natalia Sochacka i jestem blogerką. Piszę o komunikacji, rozwoju osobistym i instagram marketingu. Moją misją jest wyposażyć kobiety w kompetencje i narzędzia, które pozwalają śmiało iść przez życie i budować własną markę. Pani Sukienka to przestrzeń dla kobiet, które chcą się rozwijać, przekraczać swoje granice i dążyć do wyznaczonych sobie celów.
instagram panisukienka