Instagram a piękno

Cześć, dzisiaj chcę przedstawić Wam wyniki badań na temat social mediów i postrzegania siebie przez nastolatki. Sama burzliwie wspominam ten okres i pamiętam jaką przykrość sprawiała mi mniejsza liczba polubień niż pod zdjęciem koleżanki. Dorosłam i wiem ile jestem warta, ale dla nastolatek social media są coraz bardziej brutalne.

Badania pokazują, że media społecznościowe to nowe źródło, które wyznacza normy piękna.

Dają one użytkownikowi szansę na wyrażanie siebie w sposób jaki chce i pozwalają zbierać feedback w postaci polubień i komentarzy. Możemy edytować zdjęcia decydować o tym, co chcemy pokazać…

Temat ten jest bardzo ważny dla nastolatek, które w tym czasie doświadczają zmian osobowości i fizycznych zmian w wyglądzie ciała. Ciężko młodej dziewczynie zaakceptować większy biust i pierwszy okres. Chcą beztrosko się bawić, a wchodzą w świat ciągłych ocen. Są one szczególnie wrażliwe na wpływ i oceny ze strony rówieśników.
Fotografia, na przykład zdjęcie na Instagramie, stała się drogą do komunikowania się oraz oceny piękna.
Ogromną rolę w tym procesie odgrywa porównywanie się z innymi. Można to robić na dwa sposoby, porównywać się z lepszymi lub gorszymi. Nastoletnie dziewczyny angażują się w ocenę siebie poprzez porównywanie z innymi. Dodają zdjęcia podobne do tych, które zbierają polubienia.

Badanie, które chcę przedstawić przeprowadzono na nastolatkach w wieku 12-16 lat, ponieważ jest to wiek najbardziej wrażliwy na oceny innych. Pytano dziewczyny o trendy występujące współcześnie na Instagramie.

Wszyscy badani wierzą, że piękno jest czymś więcej, niż aparycja, ale rówieśnicy ustalają dla nich inne standardy piękna, którym się podporządkowują, media zmieniają ich odbieranie piękna. Stosowanie filtrów, rozjaśnianie skóry i wyszczuplanie twarzy występuje dlatego, że dziewczyny chcą być wystarczająco piękne. 63% badanych odpowiadało o niepokoju, który czują, kiedy wystawiają selfie na Instagram. Miarą społecznego piękna staje się liczba likeów i obserwujących.

Badane opowiadały o poczuciu porażki, kiedy trafiają na zdjęcia kogoś z większą liczbą polubień.

Porównywanie siebie z innymi może prowadzić do złych konsekwencji dla zdrowia: okaleczeń, zaburzeń odżywiania. Cztery dziewczyny przyznały, że znają osobę, która się okalecza. Inne mówiły o takich, które głodzą się przez negatywne komentarze Jest to dla dziewczyn droga do walki z presją. Ogromną presją społeczeństwa, które wymaga od kobiet perfekcji.

Apeluję do nas. Bądźmy dobrzy zarówno w relacjach face to face jaki i w selfie to selfie. Myślmy, co robimy w internecie. Ludzie po drugiej stronie ekranu czują.

 

Szczęśliwego Nowego Roku

Komentarze
Madda
Badania jakże prawdziwe, media w dzisiejszych czasach tworzą kanon piękna. To co w sieci młode osoby przenoszą w realne życie. To śmieszne, niby my tworzymy świat medialny, a wychodzi na to, że to on, tworzy nas Pozdrawiam INSTAGRAM
Instytutdesignu
Wszystko jest dla ludzi tylko z rozwagą i dystansem 😀
Pani Sukienka
Zdecydowanie się zgadzam :) ale nie zawsze łatwo jest go zachować
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Nazywam się Natalia Sochacka i jestem blogerką. Piszę o komunikacji, rozwoju osobistym i instagram marketingu. Moją misją jest wyposażyć kobiety w kompetencje i narzędzia, które pozwalają śmiało iść przez życie i budować własną markę. Pani Sukienka to przestrzeń dla kobiet, które chcą się rozwijać, przekraczać swoje granice i dążyć do wyznaczonych sobie celów.
instagram panisukienka