Zostań Super Słuchaczem – 10 kroków

1. Bądź sobą
Nie próbuj dostosować się do konkretniej normy, po prostu zwróć uwagę, żeby Twoje słuchanie pokazało rozmówcy, że angażujesz się w jego historię, niektórzy przytakują, inni milczą, a jeszcze inni reagują żywiołowo na każde zdanie.

2. Podsumuj  to, co usłyszałeś krótką radą albo w inny sposób pokaż, że zrozumiałeś to, co rozmówca chciał przekazać. Czasem jedno zdanie jest najlepszą konkluzją godzinnej wypowiedzi.
Mam wrażenie, że mężczyźni są w  tym lepsi, ale nie bądźmy tendencyjni. Każdy może być super słuchaczem.

3. Unikaj komunałów

4. Słuchaj głębiej
Staraj się wyczuć uczucia i intencje innych osób. Do głębokiego słuchania poza rozumieniem słów, potrzebne jest jeszcze zrozumienie emocji i tego dlaczego ktoś to powiedział. Głębokie słuchanie  pozwala dostrzec komunikaty niewerbalne, coś, co osoba chce powiedzieć, a nie potrafi.

5. Nie przenoś na siebie
Nie odnoś wszystkiego, co słyszysz do siebie, każdy jest inny i warto najpierw wysłuchać historii do końca, a nie sugerować się swoim doświadczeniem. Przeniesienie na siebie, często sprawia, że uwaga zaczyna skupiać się na nas,a  nie na naszym rozmówcy. Super słuchacz powinien najpierw wysłuchać i zamknąć wątek,a  potem mówić o sobie.

6. Buduj relację
Ciężko być dobrym słuchaczem dla obcej nam osoby, ważne jest, aby „czuć się” wzajemnie, wiedzieć, że on po prostu tak ma (płacze, śmieje się,  podnosi rękę, gdy czuję złość) Łatwiej słuchać i odbierać drugą osobę jeśli mamy z nią więź.

7. Nie przerywaj
Pozwól rozmówcy dokończyć myśl, ale nie bój się zadawać pytań. Pytania sprawią, że pokażesz swoje zainteresowanie tematem.  Z drugiej strony trzeba wiedzieć kiedy zapytać, a kiedy po prostu słuchać.

8. Skup się na osobie
Szczere zainteresowanie charakteryzuje np. otwarta postawa, postawa pochylona w kierunku  rozmówcy, kontakt wzrokowy i potakiwanie. Wiele osób otwiera się chętniej, gdy widzi, że jesteśmy nimi zainteresowani, znika wtedy skrępowanie i można usłyszeć wiele więcej.

9. Nie bój się ciszy
Milczenie często prowadzi do głębokich wniosków. Cisza buduje napięcie i często nie potrafimy go wytrzymać, więc mówimy nieprzemyślane zdania. Podczas poważnej rozmowy warto wytrzymać ciszę. Zróbcie eksperyment i zobaczcie, jak głębokie mogą być myśli i tematy rozmowy po chwili milczenia.

10. Nie oceniaj
Super słuchacz nie powinien osądzać. Warto dać rady i w uzasadnionej sytuacji użyć konstruktywnej krytyki, ale ocena może zamknąć osobę, z którą rozmawiamy.
Podczas słuchania trzeba być bardzo delikatnym, warto mieć dobre relacje  z osobą, której słuchamy. Dzięki temu łatwiej nam będzie zdecydować, co powinniśmy zrobić w danych sytuacjach. Próbujmy zmieniać nasze słuchanie i zostać Super Słuchaczami.

 

Nie rozwijam się dzisiaj nad psychologicznym podłożem słuchania. Chciałam dać Wam krótkie rady, jak zostać super słuchaczem. Konkretnie i prosto. Warto spróbować gwarantuję różnicę 🙂

 

Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która rozpocznie dyskusję.
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka