Samospełniające się proroctwo – Efekt Pigmaliona

Efekt Pigmaliona – nieprawdziwa teoria na temat danego zjawiska lub osoby wywołuje nowe zachowania i przestaje być fałszywa.

Ta definicja jest bardzo uproszczona, ale idealnie oddaje to, o czym chcę Wam opowiedzieć.

 

Zacznijmy od początku…

Na początku były szczury. Psycholog Robert Rosenthal przeprowadził eksperyment badający szczury w labiryncie. Gryzonie podzielił losowo na dwie grupy i oddał je pod opiekę dwóch grup studentów. Jedna grupa usłyszała, że szczury są zdolne, a druga, że nic im nie wychodzi. Nauka poruszania się po labiryncie była standaryzowana, procedura działań była taka sama.  Wyniki zaskoczyły cały zespół, szczury studentów, którzy spodziewali się ich sukcesu osiągały dużo lepsze wyniki.
Zadziwiające wyniki skłoniły eksperymentatora do kolejnych badań, tym razem sprawdzano, czy podobny efekt uda się zaobserwować w szkole. W pewnej klasie przeprowadzono test inteligencji, nie patrząc na wyniki wybrano losowo kilku uczniów i powiedziano nauczycielom, że osiągną oni wiele sukcesów i w tym roku. Po upływie roku szkolnego wrócono do szkoły. Badacze usłyszeli od pracowników szkoły, że wybrane osoby bardzo się rozwinęły i osiągały sukcesu, po przeprowadzeniu testu na inteligencję okazało się, że ich wynik poprawił się o dwa odchylenia standardowe – duuuużo. 🙂

 

Jak to się dzieje?

Bardzo duże znaczenie ma podejście, zarówno nauczyciela do ucznia, jak i badacza do szczura. Pozytywne podejście, wiara w sukces i ułatwianie osiągania go sprzyjają poprawie wyników. Różne eksperymenty wykazały, że nauczyciel traktuje dobrego ucznia całkiem inaczej niż złego – np. sadza go blisko siebie, łatwiej się wtedy skupić; powierza mu odpowiedzialne zadania- ,,przynieś dziennik”; daje mu więcej czasu na zastanowienie się przy odpowiedzi; docenia każde dobre zachowanie dobrego ucznia i przymyka oko na niedociągnięcie.  W dużej mierze przekłada się to na inne relacje – zauważcie, że zależnie od tego jak do kogoś podejdziemy z taką osobą się spotkamy. Oczekując agresji otrzymamy ją, bo będziemy nieświadomie prowokować swoimi odpowiedziami, oczekując uwodzenia doprowadzimy do niego.

Znam jeszcze jedno badanie dotyczące tego efektu. Mężczyźni mieli załatwić sprawę w urzędzie przez telefon. Podzielono ich losowo na trzy grupy. Pierwszym powiedziano, że urzędniczka jest piękna i skłonna do flirtu, drugiej grupie przekazano, że kobieta to „wredna jędza”, a trzeciej grupie nie mówiono nic. Ku zdziwieniu badaczy, kobiety z którymi rozmawiali były dokładnie takie. Były to rozmowy telefoniczne i po odsłuchaniu obu stron zauważono ogromne różnice  w prowadzeniu rozmowy przez mężczyzn. Ich wypowiedzi niejako narzucały zachowanie kobietom.

 

Jaki wniosek ?

Bądźmy szczęśliwi i spokojni. Doceniajmy innych i nie nastawiajmy się negatywnie. Życie jest w naszych rękach. 🙂

Komentarze
krystynabozenna
Bardzo ciekawe doświadczenie i pouczające :-) Warto zastosować je w życiu :-)
Objawy Niche
Ciekawe spostrzeżenia i wnioski lubię takie badania pokazały duZo prawdy i wpływ słowa na człowieka
melodylaniella
Im bardziej pozytywnie nastawieni do świata jesteśmy tym bardziej świat nam się za to odwdzięcza! :)
Klaudia Nowosad
Ja teraz staram się żyć bezstresowo i szczęśliwie!
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka