PSYCHOANALIZA

Twórcą psychoanalizy jest Z. Freud. Jest to technika, która trwa długo i polega na badaniu nieświadomych motywów.


Teoria Freundowska traktuje zaburzenia lękowe, jako efekt niezdolności rozwiązywania konfliktów wewnętrznych między nieświadomymi, irracjonalnymi impulsami id, a zintegrowanymi ograniczeniami społecznymi nakładanymi przez superego.


Cel: Ustanowienie wewnątrzpsychicznej harmonii, która rozszerza świadomość sił id, zmniejsza nadmierną uległość wobec wymagań superego, oraz wzmacnia ego.
Dąży do odtworzenia wypartych wspomnień i przepracowanie tych uczuć.

Cel Terapeuty: Doprowadzenie pacjenta do wglądu w związek między obecnymi symptomami, a dawnymi przyczynami

Podczas terapii pojawia się
Przeniesienie- emocjonalne reakcje na terapeutę. Identyfikacja z osobą, która w przeszłości była w centrum konfliktu emocjonalnego.
TECHNIKI

Wolnych skojarzeń– pacjent wypowiada wszystkie myśli i skojarzenia, terapeuta  śledzi skojarzenia aż do ich źródła i zidentyfikowania istotnych struktur.  Wg. Freunda wolne skojarzenia są zdeterminowane. Uwolnienie emocji w takim procesie określa się terminem katharsis.


Opór – niezdolność/ niechęć do mówienia o … Opory bariery miedzy nieświadomością a świadomością.
Cel Przełamanie oporów  i konfrontowanie pacjenta z innymi przykrymi myślami, pragnieniami i doznaniami.

Analiza marzeń sennych – marzenia senne informacje o nieświadomych motywach . Założenie że jak dana osoba śpi  to superego mniej ma się na baczności.  Id wyraża swoje pragnienia.
Terapeuta wykrywa motywy. Badanie treści snów by ujawnić ukryte, zamaskowane motywy i symboliczne znaczenia doświadczeń życiowych i pragnień.


Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszą osobą, która rozpocznie dyskusję.
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka