Po psychologii nie ma pracy… Psychoonkolog

Psychoonkologia to dość świeża dziedzina nauki. Wywodzi się od psychologii i onkologii. W Polsce od 1992 roku działa Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, którego podstawowymi celami są: prewencja i profilaktyka oraz towarzyszenie osobom chorym onkologicznie i ich bliskim w drodze przez chorobę.
Psychoonkologia zakłada silny związek pomiędzy zdrowiem psychicznym, a kondycją fizyczną. Zajmuje się wsparciem osób chorych na nowotwory, komunikacją  z ich rodzinami, oraz edukacją personelu medycznego.
Udało mi się zapytać o psychoonkologię specjalistę. Udostępniam Wam pytania i odpowiedzi.

– Jaki jest największy Pani zdaniem mit dotyczący psychoonkologii?
– Psychoonkologia jest dość młodą dziedziną i myślę, że nie narosły wokół niej jeszcze żadne mity. Natomiast zdarza się, że psychoonkolodzy spotykają się z pytaniami pacjentów typu: „A co Pan może wiedzieć o chorobie skoro Pan nie chorował”. I to jest tak naprawdę ważny aspekt w pracy psychoonkologa. Tu trzeba uświadomić pacjenta, że brak doświadczenia choroby nie jest jednoznaczny z tym, że psychoonkolog nie będzie umiał zrozumieć emocji i pomóc. Zawsze też można zapytać pacjenta, czy lekarz też nic nie wie o raku jeżeli na niego nie chorował

– Co powinniśmy powiedzieć osobie z diagnozą onkologiczną?
– Nie da się jednoznacznie stwierdzić, co powinno się mówić osobie z diagnozą. Przede wszystkim trzeba być, dać swoją obecność i uwagę. Czasami więcej wsparcia damy drugiej osobie, gdy posiedzimy w milczeniu i potrzymamy ją za rękę. Ważne też, aby zapytać wprost „Jak mogę Ci pomóc?”, „Czego w tej chwili potrzebujesz?”. Nikt z nas nie ma umiejętności czytania w myślach, a dzięki temu, że zapytamy będziemy mogli pomóc w sposób jakiego w danym momencie potrzebuje ta osoba.
Na pewno trzeba unikać zdań typu: „Nie martw się, wszystko będzie dobrze”, „Jesteś silny, poradzisz sobie”, itp. Te zdania w żaden sposób nie działają wspierająco, a nawet pacjenci mówią, że są wkurzające.

– Jakie jest największe wyzwanie w Pani pracy?
– Tak szczerze, to ogólnie praca psychoonkologa jest wyzwaniem. Przez cały czas ma się kontakt z osobami, które doświadczają kryzysu, odczuwają trudne emocje. Rozmawia się chorymi, dla których medycyna już nie daje możliwości leczenia, a także z rodzinami, których bliscy odchodzą lub odeszli w wyniku choroby. Nie jestem w stanie wskazać czegoś konkretnego, całość pracy psychoonkologa jest wyzwaniem.

Jak zostać psychoonkologiem?
Trzeba skończyć studia podyplomowe. Na studia podyplomowe z Psychoonkologii przyjmowane są osoby, posiadające dyplom ukończenia studiów magisterskich. Studia są przewidziane głównie dla psychologów, lekarzy, psychoterapeutów, ale przyjmujemy również absolwentów innych kierunków (pielęgniarki, duszpasterzy, rehabilitantów, fizjoterapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, socjologów, teologów, filozofów, osoby posiadające chorego w najbliższym otoczeniu).

Gdzie szukać informacji?
Jeśli jesteście ciekawi polecam Wam stronę Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego i Czasopismo ,,Psychoonkologia”. Celem czasopisma jest edukacja, publikowane są głównie prace przeglądowe.

Źródła:
sarcoma.pl
ptpo.org.pl
wsm.warszawa.pl
zwrotnikraka.pl
Pomoc Pani Psychoonkolog Mileny Dzienisiewicz
Komentarze
damazprowincji
Bardzo ciekawy temat :), nowotwór który dotyka kogoś bliskiego to bardzo trudny temat i czas, dobrze jak przychodzi wsparcie
Pani Sukienka
Zgadzam się :) Współpraca z psychoonkologiem powinna być dostępna w każdym szpitalu.
Ciekawska Magdalena
Myślę że zawód będzie miał swoją świetność
Pani Sukienka
Na pewno praca jest, tylko dobrze byłoby, żeby psychoonkolodzy byli dostępni dla większej ilości osób. Z tego,co wiem są w Centrum Zdrowia Dziecka. To już sukces :)
Olga
Bardzo ciekawy wywiad! A świadczenia psychoonkologa powinny być dostępne w każdej większej placówce medycznej.
Pani Sukienka
Dokładnie :) Jest najdzieja, że tak będzie. Dziedzina jest świeża i się rozwija.
Bea
Niestety to zawód z przyszłością. Chociaż mam nadzieję, że naukowcom uda się wygrać z rakiem i psychoonkolodzy zostaną bez pracy ;)
Świat Toli
Onkologia to trudny temat, trudne rozmowy ale na pewno potrzebne chorym.
Paulina Chmielewska
Ciekawy temat. Nie wiedziałam wcześniej, że jest taka specjalizacja, ale uważam, że jest niezwykle istotna.
Pani Sukienka
Psychoonkologia to raczej podyplomówka niż specjalizacja. Chyba, że patrzymy na to szerzej niż z perspektywy studiowania :)
Pani Sukienka
Tak, akurat chciałam pokazać ścieżki rozwoju po stuiach niż samo studiowanie :)
Viola - My British Journey
Dobrze napisane - ta praca jest wyzwaniem bo jednak ludzie z którymi obcuje ta osoba są jakby na krawędzi życia lub śmierci. Jak sobie można poradzić z tak dużym obciążeniem psychicznym, gdy wokół tylko kolejny bagaż problemów innych ludzi. To musi być więcej niż zawód. To już musi być powołanie, podziwiam
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka