Męska ciąża, nie tylko nas boli…

Dziś postanowiłam opowiedzieć Wam o kuwadzie i syndromie kuwady. To zjawisko jest bardzo ciekawe, szczególnie z antropologicznego punktu widzenia.

Kuwada dawniej,

Występowała w  Afryce, Azji, Oceanii, oraz wśród Indian. Była związana z wierzeniami i ze zwyczajem przyjmowania dzieci przez ojców. Jak to wyglądało kiedyś? Temat ten zainteresował mnie po historyjce, którą spróbuję teraz przytoczyć.

U niektórych plemion występowała kuwada, czyli „męska ciąża”. Kobiety ciężko pracowały i ukrywały brzuch do ostatnich dni ciąży, a mężczyzna odczuwał mdłości, źle się czuł i zaczynał dbać o swoje zdrowie, oczywiście dla dobra dziecka. ? Kiedy nadchodziło rozwiązanie kobieta razem z najwierniejszymi pomocnicami szła do lasu i rodziła dziecko, a mężczyzna na placu w centrum wił się w bólach porodowych, podrzucano mu dziecko, które według tamtego obyczaju urodził.

Skąd się wzięłkuwada?

Według antropologów przyczyn może być wiele postaram się je krótko wymienić i nie przekonywać Was do żadnej.
1. Kuwada to przeżytek z ustroju matriarchalnego – podejście wynikające z teorii prawa macierzystego
2. Kuwada to siła scalająca społeczeństwo, a szczególnie jednostkę społeczną- rodzinę. Wzmacniała więź małżeńską. – podejście reprezentowane przez M. Douglas
3.Kuwada występuję, ponieważ zapłodnienie to początek obowiązków ojca, a nie koniec. -podejście konfiguracjonistyczne
4. Kuwada wynika z zazdrości mężczyzny o funkcje prokreacyjne kobiety, dzięki niej mężczyzna może dawać życie. – podejście psychoanalityczne

 

Było minęło, co to ma wspólnego ze współczesnością?

Ciężko byłoby dziś spotkać mężczyznę wijącego się w bólach porodowych w centrum miasta, ale możemy spotkać zespół/syndrom kuwady.
Mężczyzna cierpiący na syndrom kuwady odczuwa bóle objawy ciąży tak samo mocno jak kobieta. Pojawiają się u niego: huśtawki nastroju, nudności, senność, przyrost masy ciała, wzmożony apetyt, bóle brzucha, kręgosłupa, u niektórych nawet objawy depresji poporodowej. Nie można mylić tego z ciążą rzekomą, ponieważ zostaje zachowany krytycyzm, co do rzeczywistej sytuacji fizjologicznej. Może dotyczyć nawet 2 na 3 mężczyzn, przeważnie występuje w bardzo delikatnej formie, a wszystkie jego symptomy zanikają po narodzeniu dziecka.

 

Natalia 🙂

Komentarze
ela
Dużo tu ciekawych rzeczy u Ciebie ;-)
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka