Jak się zmotywować?

Dzień Dobry dzisiaj pogadajmy o motywacji, dokładniej o motywacji wewnętrznej, czyli takiej, która wychodzi z nas i pojawia się nawet przy spełnionych potrzebach podstawowych. Motywacja ta dotyczy wyższych potrzeb z piramidy Maslowa, a mechanizm jej powstawania wynika z różnic pomiędzy wcześniejszym doświadczaniem, a stanem obecnym. Na przykład jeśli przez całe życie chodziliśmy do teatru kilka razy w tygodniu to, gdy minie miesiąc bez teatru poczujemy motywację, żeby kupić bilet i pójść na przedstawienie.

Wpływ nagród na motywację wewnętrzną

H. Harlow (którego powinniście już kojarzyć w mojego bloga) badał wpływ nagrody w postaci rodzynki na wykonywanie zadania. Małpki przebywające w klatce spontanicznie wykonywały zadanie,w momencie wprowadzenia nagrody rezusy traciły zainteresowanie.
Dodatkowo istnieją badania potwierdzające niższy poziom motywacji osób nagradzanych za zadanie od osób nienagradzanych za to samo zadanie

Jedną z interpretacji takiego stanu rzeczy może być zasada pomniejszania Kelleya- że obserwator będzie pomniejszał wpływ danej przyczyny zachowania w sytuacji, w której występują także inne prawdopodobne przyczyny tego zachowania.

Na obniżenie motywacji wpływa także rywalizacja i deadline

Wyrazista nagroda obniża motywację wewnętrzną. Co może ją podnieść?

  1. Pozytywna informacja o poziomie wykonywania zadania.
  2. Szacunek pracodawcy wobec pracownika.
  3. Autonomia.
  4. Satysfakcja z pracy.
Bibliografia 

  • Burkiewicz M., (2011), Efektywne motywowanie pracowników,
  • Kordziński J., (2007), Motywacja – tajemnica szkolnych sukcesów,
  • Materiały z wykładów
Komentarze
Vademecum Mamy
System nagród jest potrzebny, właśnie po to aby motywować. Niestety wielu pracodawców zapomina o tej formie. Potem dziwią sie, że pracownicy tracą zainteresowanie, ambicje i zapał do pracy.
Pani Sukienka
Zdecydowanie. Moim zdaniem pracodawcom/kierownikom brakuje szkolenia z podstaw psychologii. :)
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka