5 FAKTÓW Jak jest na studiach psychologicznych ?

Wybór kierunku moich studiów był bardzo trudny, czułam się rozerwana między zainteresowaniami. Ostatecznie zdecydowałam się na psychologię i teraz wiem, że był to wybór najlepszy dla mnie.
Zacznę od czegoś o czym nie usłyszycie od nauczycieli i rodziców, czyli dajcie sobie szansę spróbować. Każde studia można rzucić by zacząć kolejne. Jeden rok życia to bardzo mało. Znam mnóstwo osób, które dopiero za drugim razem trafiły na swój kierunek studiów i to na nim się realizują. Dajcie sobie wolność i przestrzeń do takiej decyzji. Wybór studiów po raz pierwszy staje się wtedy dużo prostszy.
Przedmioty punktowane, zależnie od uczelni występują małe różnice, ale zazwyczaj jest to polski, angielski, matematyka i przedmiot dodatkowy, każdy przedmiot można podawać podstawowy lub rozszerzony (za podstawę uzyskuje się po prostu mniej punktów). Idąc na studia zastanawiało mnie, jak te przedmioty mają się do psychologii, ale teraz wiem, że są potrzebne. Polski – psychologia wymaga pisania wielu prac, oczytanie i dobre formułowanie się do tego przydaje, Angielski – od pierwszego miesiąca wymaga się czytania artykułów naukowych po angielsku, nie da się tego zrobić bez znajomości języka, matematyka – studia psychologiczne wymagają zaliczenia również bardziej ścisłych przedmiotów, takich jak np. statystyka. Przedmioty do wyboru również mają sens, z historią i biologią także spotyka się na tych studiach.
W moim odczuciu studia psychologiczne są interdyscyplinarne, jest tyle możliwości na rozwój. Na mojej uczelni mamy siedem specjalizacji, każda jest inna, każda ma inne metody pracy, to niesamowite, mam wrażenie, że każdy znalazłby coś dla siebie. Psychologia jest bardzo dobrym drugim kierunkiem studiów dla ekonomistów, biologów, kulturoznawców…idealnie dopełnia wiedzę innych nauk. Ja studiuję równolegle biologię, ale nie mam w planach zajmować się ani genetyką zachowania, ani neuropsychologią. Biologię traktuję jak pasję, a moim planem jest psychoterapia.

To teraz krótko: Jak jest na studiach psychologicznych ? 5 faktów

  1. Wiele przedmiotów wybiera się samemu z przedmiotów fakultatywnych. Jest to okazja do rozwijania się wewnątrz swoich zainteresowań, ale także do dotknięcia różnych obszarów psychologii.
  2. Ludzie są świetni. Wydaje mi się, że poziom empatii jest wyższy od przeciętnego.
  3. Naprawdę są wykłady na które się nie chodzi (bez wyrzutów sumienia).
  4. Na mojej uczelni są zajęcia praktycznie kształtujące umiejętności psychologiczne.
  5. Są to studia jednolite magisterskie, czyli trwają 5 lat. Na trzecim roku trzeba napisać pracę empiryczną, ale nie jest to licencjat.
Komentarze
Olga Kłos
Super, nie miałam większej wiedzy na ten temat, a teraz już wiem, jak to wygląda. Sama przymierzam się do zaocznego studiowania psychologii bądź prawa.
Pani Sukienka
Mi też brakowało takich praktycznych informacji, jak wybierałam studia :)
Kamila / Z naciskiem na szczęście
A tego nie wiedziałam, wydaja się być to studia bardzo odkrywcze!
Karolina
Super wpis. Ja jestem w takim momencie, że wybieram Liceum czyli już w stronę studiów. Naprawdę Twój wpis pomógł. Dziękuję! Pozdrawiam i zapraszam do mnie: http://swiatwedlugidoli.blogspot.com/2018/05/lookbook.html?m=1
Pani Sukienka
Cieszę się :)
Karolina
Opowiesz albo zrobisz post po 1 roku? Fakty mity o UW. Sama się zastanawiam ale np dużo osób mówi ze się odpada, albo że to wgl nieprzydatne tetaz studia (ze był boom parę lat temu a teraz już przesyt). Jak u Ciebie wygląda to mniej więcej ile osób było a ile odpadło na poszczególnych etapach? Czy liczą się konkretne oceny czy tylko fakt zaliczenia ?:D
Pani Sukienka
Chętnie się za to zabiorę:) w tym tygodniu postaram się wrzucić.
Zuzanna
Przyznaję, że myślałam nad wyborem tego kierunku, chociaż nigdy nie byłam pewna czy to coś dla mnie. Wydaje mi się, że pozwoliło mi to na przełamanie się. Swoją drogą bardzo ciekawy blog :D
Aleksandra
Na każdych studiach są wykłady, na które nie chodzi się bez wyrzutów sumienia :P
Dodaj komentarz
heart
O mnie
O mnie
Pani Sukienka to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nazywam się Natalia i studiuję psychologię. Moją pasją jest moda i nauka, a znakiem rozpoznawczym - sukienka. Piszę bloga, żeby dzielić się z Wami moimi przemyśleniami o kobiecości, inspiracjami modowymi i ciekawymi faktami ze świata psychologii.
instagram panisukienka